Pre subjekty poskytujúce pomoc
Prijatím zákona č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení iných zákonov (zákon o obetiach) došlo k legislatívnemu ukotveniu práv obetí trestných činov, vrátane práva na odbornú pomoc. Za účelom zabezpečenia kvalitnej a dostupnej odbornej pomoci sú zákonom upravené aj podmienky poskytovania odbornej pomoci.
Jednotlivé subjekty poskytujúce pomoc obetiam majú v zmysle zákona o obetiach možnosť získať akreditáciu programu podpory obetí trestných činov a požiadať o poskytnutie dotácie.
Pre udelenie akreditácie je potrebné podať ministerstvu žiadosť a preukázať splnenie podmienok pre udelenie akreditácie podľa § 24 a nasl. zákona o obetiach. Podrobnejšie informácie nájdete v časti Čo je to akreditácia. Dotáciu je v zmysle zákona o obetiach možné poskytnúť len akreditovaným subjektom a nemožno ju priznať na poskytovanie sociálnych služieb.
Akreditácia podľa zákona o obetiach nenahrádza akreditácie vydané inými ministerstvami a rôzne akreditácie a akreditačné postupy nie sú navzájom prepojené ani podmienené.
Čo je akreditácia a aké sú podmienky pre jej získanie
Akreditácia programu podpory obetí je štátne overenie spôsobilosti subjektu poskytujúceho pomoc obetiam poskytovať odbornú pomoc na základe splnenia podmienok ustanovených zákonom č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o obetiach).
Po získaní akreditácie je subjekt oprávnený poskytovať odbornú pomoc v rozsahu zákona o obetiach a je zapísaný do registra subjektov poskytujúcich pomoc.
Pre získanie akreditácie je potrebné, aby subjekt predložil ministerstvu žiadosť o udelenie akreditácie a splnil podmienky vymedzené v § 24 zákona o obetiach.
Medzi tieto podmienky patrí najmä uzatvorenie pracovného alebo zmluvného vzťahu s minimálne 1 odborne spôsobilou osobou pre každý zo študijných odborov sociálna práca, psychológia a právo a s 1 advokátom. Za odborne spôsobilú sa považuje osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore sociálna práca, psychológia alebo právo a vykonávala prax po dobu najmenej 3 rokov. Každá z týchto osôb musí byť bezúhonná (bezúhonnosť sa preukazuje odpisom z registra trestov, ktorý si vyžiada ministerstvo).
Ministerstvo rozhoduje o udelení akreditácie na návrh hodnotiacej komisie, ktorá posudzuje splnenie podmienok pre udelenie akreditácie. Táto komisia zasadá ad hoc a ministerstvo prijíma žiadosti o udelenie akreditácie nepretržite.
Akreditáciu je možné získať na 5 rokov (s možnosťou predĺženia), je neprevoditeľná a neprechádza na právneho nástupcu. Akreditácia sa udeľuje na poskytovanie všeobecnej odbornej pomoci alebo špecializovanej odbornej pomoci obzvlášť zraniteľnej obeti (tu si subjekt môže v žiadosti zvoliť okruh obzvlášť zraniteľných obetí, ktorým bude poskytovať odbornú pomoc).
Vo vzťahu k podávaniu žiadosti si pozorne prečítajte Manuál pre podávanie žiadosti o udelenie akreditácie(.pdf, 252 KB) vypracujte Projekt programu podpory obetí a pripravte si všetky potrebné prílohy. Samotnú žiadosť je potrebné podať prostredníctvom online formulára a priložiť k nej minimálne Projekt programu podpory obetí. Po odoslaní online žiadosti, je potrebné ju vytlačiť, priložiť k nej všetky prílohy a zaslať v pevne zviazanej väzbe na nižšie uvedenú adresu.
Kontaktná adresa:
Odbor ľudských práv
Ministerstvo spravodlivosti SR
Račianska 71
813 11 Bratislava
Požiadať o udelenie akreditácie je možné v elektronickom systéme Ministerstva spravodlivosti SR určeného na príjem a správu žiadostí o dotácie a žiadostí o akreditáciu.
Prípadné otázky môžete adresovať telefonicky na čísla: 02/888 91 336, 02/888 91 129 alebo na na e-mail: akreditacie@justice.sk.
Aké sú podmienky poskytovania odbornej pomoci
V rámci konania o udelenie akreditácie si môže subjekt zvoliť formu poskytovania odbornej pomoci – všeobecnú odbornú pomoc obeti alebo špecializovanú odbornú pomoc obzvlášť zraniteľnej obeti.
VŠEOBECNÁ ODBORNÁ POMOC
Do všeobecnej odbornej pomoci obeti patrí:
- poskytnutie a náležité vysvetlenie informácií (najmý týkajúcich sa trestného konania, jeho postupov a práv, odbornej pomoci),
- právna pomoc na uplatnenie práv obete,
- právna pomoc na uplatnenie práv obete, ktorá má postavenie poškodeného alebo svedka v trestnom konaní,
- psychologická pomoc,
- poradenstvo týkajúce sa rizika a predchádzania opakovanej viktimizácii.
Akreditovaný subjekt, ktorý poskytuje všeobecnú odbornú pomoc, je povinný poskytnúť prvú konzultáciu každej obeti vždy zadarmo. V prípade, ak dostal dotáciu, tak poskytuje aj odbornú pomoc 90 dní bezplatne a ak je to potrebné a obeť o to požiada (nie je potrebné formálne požiadanie, postačujúce je dohodnutie ďalšej konzultácie), aj dlhšie.
ŠPECIALIZOVANÁ ODBORNÁ POMOC
Do špecializovanej odbornej pomoci obzvlášť zraniteľnej obeti patrí:
- poskytovanie všeobecnej odbornej pomoci,
- poskytnutie krízovej psychologickej intervencie,
- vyhodnotenie hrozby nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia,
- sprostredkovanie poskytovania sociálnych služieb v zariadení núdzového bývania a špecializovaného sociálneho poradenstva,6) ak život alebo zdravie obzvlášť zraniteľnej obete je bezprostredne ohrozené.
Obzvlášť zraniteľné obete majú nárok na poskytnutie špecializovanej odbornej pomoci vždy bezplatne. Táto pomoc je poskytovaná po dobu 90 dní a ak je to potrebné a obeť o to požiada (aj neformálne, napr. dohodnutím ďalšieho stretnutia), aj dlhšie.
V žiadosti o udelenie akreditácie si subjekt môže zvoliť okruh obzvlášť zraniteľných obetí, ktorým bude poskytovať pomoc. Táto informácia bude uvedená tak v rozhodnutí o udelení/neudelení akreditácie ako aj v registri subjektov poskytujúcich pomoc obetiam.
Ako získať dotáciu na poskytovanie odbornej pomoci
Subjekty akreditované podľa zákona o obetiach trestných činov majú možnosť získať dotáciu na poskytovanie:
- všeobecnej odbornej pomoci obeti podľa § 5 ods. 3 zákona o obetiach,
- špecializovanej odbornej pomoci obzvlášť zraniteľnej obeti podľa § 5 ods. 4 zákona o obetiach.
Žiadosť o poskytnutie dotácie je možné podať v termíne stanovenom vo výzve, ktorá je vyhlasovaná 1-krát do roka. Jednotlivé akreditované subjekty informujeme aj e-mailom o vyhlásení výzvy.
Ministerstvo môže poskytnúť dotáciu vo výške od 5 000 EUR do 50 000 EUR. Na poskytnutie dotácie nie je právny nárok a nemožno ju priznať na poskytovanie sociálnych služieb. Dotácia je viazaná na rozpočtový rok a nie je možné predĺžiť jej čerpanie do ďalšieho rozpočtového roka. Podrobnosti o čerpaní dotácie sú uvedené v informáciách pre príslušnú výzvu.
Žiadosť sa podáva elektronicky po prihlásení sa na stránke pre akreditáciu pod unikátnym kódom vygenerovaným na žiadosti o udelenie akreditáciu (pod čiarovým kódom). Následne je spolu s prílohami zaslaná na adresu ministerstva.
Akreditovaný subjekt môže požiadať o poskytnutie dotácie na poskytovanie odbornej pomoci pre obdobie začínajúce najskôr dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o udelení akreditácie, príp. dňom začatia poskytovania odbornej pomoci uvedenom v rozhodnutí o udelení akreditácie.
Podrobnejšie informácie týkajúce sa aktuálnej výzvy nájdete na stránke týkajúcej sa dotácií.
Často kladené otázky v súvislosti s akreditáciou, (.pdf, 465 KB).