Pre subjekty poskytujúce pomoc

Prijatím zákona č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení iných zákonov (zákon o obetiach) došlo k legislatívnemu ukotveniu práv obetí trestných činov, vrátane práva na odbornú pomoc. Za účelom zabezpečenia kvalitnej a dostupnej odbornej pomoci sú zákonom upravené aj podmienky poskytovania odbornej pomoci.  

Jednotlivé subjekty poskytujúce pomoc obetiam majú v zmysle zákona o obetiach možnosť získať akreditáciu programu podpory obetí trestných činov a požiadať o poskytnutie dotácie.  

Pre udelenie akreditácie je potrebné podať ministerstvu žiadosť a preukázať splnenie podmienok pre udelenie akreditácie podľa § 24 a nasl. zákona o obetiach. Podrobnejšie informácie nájdete v časti Čo je to akreditácia​. Dotáciu je v zmysle zákona o obetiach možné poskytnúť len akreditovaným subjektom a nemožno ju priznať na poskytovanie sociálnych služieb. 

Akreditácia podľa zákona o obetiach nenahrádza akreditácie vydané inými ministerstvami a rôzne akreditácie a akreditačné postupy nie sú navzájom prepojené ani podmienené.

Čo je akreditácia a aké sú podmienky pre jej získanie

Akreditácia programu podpory obetí je štátne overenie spôsobilosti subjektu poskytujúceho pomoc obetiam poskytovať odbornú pomoc na základe splnenia podmienok ustanovených zákonom  č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o obetiach).

Po získaní akreditácie je subjekt oprávnený poskytovať odbornú pomoc v rozsahu zákona o obetiach a je zapísaný do registra subjektov poskytujúcich pomoc.

Pre získanie akreditácie je potrebné, aby subjekt predložil ministerstvu žiadosť o udelenie akreditácie a splnil podmienky vymedzené v § 24 zákona o obetiach. 

Medzi tieto podmienky patrí najmä uzatvorenie pracovného alebo zmluvného vzťahu s minimálne 1 odborne spôsobilou osobou pre každý zo študijných odborov sociálna práca, psychológia a právo a s 1 advokátom. Za odborne spôsobilú sa považuje osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore sociálna práca, psychológia alebo právo a vykonávala prax po dobu najmenej 3 rokov. Každá z týchto osôb musí byť bezúhonná (bezúhonnosť sa preukazuje odpisom z registra trestov, ktorý si vyžiada ministerstvo).

Ministerstvo rozhoduje o udelení akreditácie na návrh hodnotiacej komisie, ktorá posudzuje splnenie podmienok pre udelenie akreditácie. Táto komisia zasadá ad hoc a ministerstvo prijíma žiadosti o udelenie akreditácie nepretržite. 

Akreditáciu je možné získať na 5 rokov (s možnosťou predĺženia), je neprevoditeľná a neprechádza na právneho nástupcu. Akreditácia sa udeľuje na poskytovanie všeobecnej odbornej pomoci alebo špecializovanej odbornej pomoci obzvlášť zraniteľnej obeti (tu si subjekt môže v žiadosti zvoliť okruh obzvlášť zraniteľných obetí, ktorým bude poskytovať odbornú pomoc).

Vo vzťahu k podávaniu žiadosti si pozorne prečítajte ​​​​Manuál pre podávanie žiadosti o udelenie akreditácie(.pdf, 252 KB) vypracujte Projekt programu podpory obetí a pripravte si všetky potrebné prílohy. Samotnú žiadosť je potrebné podať prostredníctvom online formulára a priložiť k nej minimálne Projekt programu podpory obetí. Po odoslaní online žiadosti, je potrebné ju vytlačiť, priložiť k nej všetky prílohy a zaslať v pevne zviazanej väzbe na nižšie uvedenú adresu.

Kontaktná adresa: 

Odbor ľudských práv
Ministerstvo spravodlivosti SR
Račianska 71
813 11 Bratislava

Požiadať o udelenie akreditácie je možné v elektronickom systéme Ministerstva spravodlivosti SR určeného na príjem a správu žiadostí o dotácie a žiadostí o akreditáciu.

Prípadné otázky môžete adresovať  telefonicky na čísla: 02/888 91 336, 02/888 91 129 alebo na na e-mail: akreditacie@justice.sk.

Aké sú podmienky poskytovania odbornej pomoci

V rámci konania o udelenie akreditácie si môže subjekt zvoliť formu poskytovania odbornej pomoci – všeobecnú odbornú pomoc obeti alebo špecializovanú odbornú pomoc obzvlášť zraniteľnej obeti.

VŠEOBECNÁ ODBORNÁ POMOC

Do všeobecnej odbornej pomoci obeti patrí:

  • poskytnutie a náležité vysvetlenie informácií (najmý týkajúcich sa trestného konania, jeho postupov a práv, odbornej pomoci),
  • právna pomoc na uplatnenie práv obete,
  • právna pomoc na uplatnenie práv obete, ktorá má postavenie poškodeného alebo svedka v trestnom konaní,
  • psychologická pomoc,
  • poradenstvo týkajúce sa rizika a predchádzania opakovanej viktimizácii.​

Akreditovaný subjekt, ktorý poskytuje všeobecnú odbornú pomoc, je povinný poskytnúť prvú konzultáciu každej obeti vždy zadarmo. V prípade, ak dostal dotáciu, tak poskytuje aj odbornú pomoc 90 dní bezplatne a ak je to potrebné a obeť o to požiada (nie je potrebné formálne požiadanie, postačujúce je dohodnutie ďalšej konzultácie), aj dlhšie.

ŠPECIALIZOVANÁ ODBORNÁ POMOC

Do špecializovanej odbornej pomoci obzvlášť zraniteľnej obeti patrí:

  • poskytovanie všeobecnej odbornej pomoci,
  • poskytnutie krízovej psychologickej intervencie,
  • vyhodnotenie hrozby nebezpečenstva ohrozenia života alebo zdravia,
  • sprostredkovanie poskytovania sociálnych služieb v zariadení núdzového bývania a špecializovaného sociálneho poradenstva,6) ak život alebo zdravie obzvlášť zraniteľnej obete je bezprostredne ohrozené.​

Obzvlášť zraniteľné obete majú nárok na poskytnutie špecializovanej odbornej pomoci vždy bezplatne. Táto pomoc je poskytovaná po dobu 90 dní a ak je to potrebné a obeť o to požiada (aj neformálne, napr. dohodnutím ďalšieho stretnutia), aj dlhšie. 

V žiadosti o udelenie akreditácie si subjekt môže zvoliť okruh obzvlášť zraniteľných obetí, ktorým bude poskytovať pomoc. Táto informácia bude uvedená tak v rozhodnutí o udelení/neudelení akreditácie ako aj v registri subjektov poskytujúcich pomoc obetiam. 

Ako získať dotáciu na poskytovanie odbornej pomoci

Subjekt​y akreditované podľa zákona o obetiach trestných činov majú možnosť získať dotáciu na poskytovanie:

  • všeobecnej odbornej pomoci obeti podľa § 5 ods. 3 zákona o obetiach,
  • špecializovanej odbornej pomoci obzvlášť zraniteľnej obeti podľa § 5 ods. 4 zákona o obetiach.

Žiadosť o poskytnutie dotácie je možné podať v termíne stanovenom vo výzve, ktorá je vyhlasovaná 1-krát do roka. Jednotlivé akreditované subjekty informujeme aj e-mailom o vyhlásení výzvy

Ministerstvo môže poskytnúť dotáciu vo výške od 5 000 EUR do 50 000 EUR. Na poskytnutie dotácie nie je právny nárok a nemožno ju priznať na poskytovanie sociálnych služieb. Dotácia je viazaná na rozpočtový rok a nie je možné predĺžiť jej čerpanie do ďalšieho rozpočtového roka. Podrobnosti o čerpaní dotácie sú uvedené v informáciách pre príslušnú výzvu. 

Žiadosť sa podáva elektronicky po prihlásení sa na stránke pre akreditáciu pod unikátnym kódom vygenerovaným na žiadosti o udelenie akreditáciu (pod čiarovým kódom). Následne je spolu s prílohami zaslaná na adresu ministerstva. 

Akreditovaný subjekt môže požiadať o poskytnutie dotácie na poskytovanie odbornej pomoci pre obdobie začínajúce najskôr dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o udelení akreditácie, príp. dňom začatia poskytovania odbornej pomoci uvedenom v rozhodnutí o udelení akreditácie. 

Podrobnejšie informácie týkajúce sa aktuálnej výzvy nájdete na stránke týkajúcej sa dotácií.

Často kladené otázky v súvislosti s akreditáciou, (.pdf, 465 KB).